Jesteś tutaj

Regulamin

Regulamin zajęć „Diagnostyka mikrobiologiczna”
dla III roku Analityki Medycznej

Semestr zimowy 2020/2021

 

Zajęcia z mikrobiologii dla studentów III roku kierunku Analityki Medycznej obejmują wykłady, ćwiczenia i seminaria. Zgodnie ze stanowiskiem Uczelnianego Zespołu ds. Zagrożenia Koronawirusem w sprawie kształcenia studentów w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym w roku akademickim 2020/2021, kształcenie studentów odbywać się będzie w systemie mieszanym (hybrydowym). Oznacza to, że wszystkie wykłady i seminaria prowadzone będą w sposób zdalny, ćwiczenia zaś w sposób kontaktowy, jako niezbędne do prawidłowego toku kształcenia umiejętności praktycznych. Przebieg zajęć kontaktowych będzie stale i szczegółowo monitorowany pod kątem trwającej pandemii COVID-19, z możliwością zmiany formy nauczania na całkowicie zdalną w przypadku takiej konieczności. W celu uczestniczenia w zajęciach na odległość, studenci powinni posiadać sprzęt informatyczny zapewniający dwukierunkową komunikację audiowizualną pomiędzy studentem a prowadzącym zajęcia (np. komputer wyposażony w kamerę, głośniki i mikrofon). Osoba prowadząca zajęcia i uczestniczący w zajęciach studenci powinni mieć włączone kamery pozwalające na możliwie pełną interakcję. Dla studentów, którzy nie posiadają odpowiedniego sprzętu udostępnione będą sale audiowizualne w Kampusie Banacha w celu umożliwienia im udziału w zajęciach prowadzonych na odległość. 

Od pierwszych ćwiczeń obowiązuje posiadanie fartucha ochronnego (który pozostaje do końca zajęć w Zakładzie Mikrobiologii) oraz maseczki ochronnej zakrywającej nos i usta. Warunkiem uczestnictwa w zajęciach praktycznych jest zapoznanie się z Regulaminem ćwiczeń oraz Podstawowymi zasadami BHP obowiązującymi w pracowni mikrobiologicznej oraz przestrzeganie tych zasad. Pliki „Regulamin zajęć z Diagnostyki mikrobiologicznej” oraz „Podstawowe zasady BHP obowiązujące w pracowni mikrobiologicznej” zamieszczone zostały na platformie e-learningowej WUM. Student ma obowiązek zapoznania się z tymi dokumentami.

Zajęcia rozpoczynają się dokładnie w czasie podanym w planie zajęć. Zajęcia praktyczne odbywać się będą w dwóch turach w grupach 10 i 5-osobowych, początkowo w grupach 10-osobowych, a później w grupach 5-osobowych. Ze względu na panującą pandemię COVID-19, maksymalnie na sali ćwiczeń Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej mogą równocześnie przebywać 24 osoby.

Zajęcia z mikrobiologii składają się z zajęć teoretycznych, praktycznych oraz z zajęć seminaryjnych. W pierwszym semestrze roku akademickiego odbędą się dwa bloki zajęć. Część I ćwiczeń obejmuje zajęcia z podstawowych metod pracy mikrobiologicznej (tzw. mikrobiologia ogólna) oraz metody molekularne stosowane w diagnostyce mikrobiologicznej. Część II ćwiczeń obejmuje mikrobiologię lekarską. W drugim semestrze odbędzie się część III ćwiczeń, która obejmuje pracę z różnymi materiałami klinicznymi. Po wykonaniu badań mikrobiologicznych otrzymanych materiałów klinicznych każdy student przygotowuje odpowiedni protokół badania, zakończony wnioskami.


Kolokwia
Po każdej z trzech części ćwiczeń odbywają się kolokwia:

 - pierwsze, dwuczęściowe, testowe - z mikrobiologii ogólnej i metod molekularnych oraz z antybiotyków i  mechanizmów ich działania;

 - drugie, dwuczęściowe, testowe - z mikrobiologii lekarskiej oraz z  mechanizmów oporności na antybiotyki;

 - trzecie, pisemne, opisowe lub testowe - z badań materiałów klinicznych.

W przypadku kolokwiów kilkuczęściowych, każda część jest traktowana jako oddzielne kolokwium tzn. z każdej jest wystawiana ocena.

W przypadku nie zaliczenia kolokwium w I terminie student zdaje kolokwium w II terminie, w wyznaczonym, wspólnym dla wszystkich zdających, czasie – najpóźniej w ciągu 2 tygodni od I-go kolokwium. W przypadku kolokwiów kilkuczęściowych student poprawia tylko część z której uzyskał ocenę niedostateczną. Nie ma możliwości uzyskania dodatkowego terminu kolokwium.  W przypadku stwierdzenia posiadania przez studenta ściągawki lub ściągania od kolegów, automatycznie wystawiana jest ocena niedostateczna. Nieusprawiedliwiona nieobecność na kolokwium jest równoznaczna z oceną niedostateczną.

Zaliczenia ćwiczeń w miarę możliwości odbywać się będą w trybie stacjonarnym. Dopuszcza się możliwość przeprowadzenia zaliczeń w formie zdalnej.

 

Zaliczenie pracowni (ćwiczeń,  kolokwiów)

Obecność na zajęciach – ćwiczeniach, seminariach i kolokwiach – jest obowiązkowa.
W wyjątkowych sytuacjach w semestrze dopuszczalne są tylko 3 nieobecności na ćwiczeniach. Ze względu na panującą pandemię COVID-19 studenci z objawami chorobowymi, gorączką, kaszlem, katarem, złym samopoczuciem, nie będą wpuszczani na pracownię. Na pracownię nie będą wpuszczani również studenci nie posiadający maseczki ochronnej zakrywającej nos i usta (niedozwolone jest stosowanie szalików, apaszek itp.). Zwolnienie lekarskie należy przedstawić swojemu asystentowi w ciągu jednego tygodnia od daty jego zakończenia. Opiekun grupy każdorazowo decyduje o możliwości i formie uzupełnienia (odrobienia) opuszczonych zajęć.

Końcową ocenę z pracowni wystawia prowadzący zajęcia z grupą asystent na podstawie wyników kolokwiów (średnia z ocen ze wszystkich terminów), oceny z seminariów, oceny bieżącego przygotowania do ćwiczeń i pracy w czasie zajęć oraz oceny raportów samodzielnie przeprowadzonych badań materiałów klinicznych. Jedynie asystent prowadzący daną grupę ćwiczeniową jest uprawniony do zaliczenia pracowni.
W szczególnych  przypadkach losowych o możliwości i warunkach zaliczenia pracowni decyduje Kierownik Zakładu. Zaliczenie pracowni może nastąpić tylko wtedy, gdy student zaliczył wszystkie kolokwia oraz zaliczył seminaria (w I lub II terminie).


Egzamin
Egzamin testowy z mikrobiologii odbywa się w sesji letniej, w terminach uzgodnionych z Radą Pedagogiczną III roku. Do egzaminu mogą przystąpić tylko ci studenci, którzy zaliczyli pracownię i spełnili wszystkie wymagania uczelni związane z dopuszczeniem do sesji egzaminacyjnej.

Egzamin w miarę możliwości odbędzie się w trybie stacjonarnym. Dopuszcza się możliwość przeprowadzenia egzaminu w formie zdalnej.


Warunkowe dopuszczenie do sesji

Studenci, którzy nie zaliczyli pracowni mikrobiologicznej mogą przystąpić do sesji egzaminacyjnej tylko po uzyskaniu zgody Dziekana na warunkowe dopuszczenie do sesji, w przypadku studentów  Analityki Medycznej – Prodziekana ds. Oddziału. Medycyny Laboratoryjnej. W celu uzyskania w/w zgody należy złożyć w Dziekanacie Wydziału podanie, zaopiniowane przez Kierownika Zakładu. Zgoda na warunkowe dopuszczenie do sesji nie jest wydawana automatycznie, lecz po dokładnym rozpatrzeniu każdego podania indywidualnie.

W przypadku uzyskania zgody Dziekana na warunkowe przystąpienie do sesji, student zdaje inne niż z mikrobiologii egzaminy, a po zaliczeniu zaległości w uzgodnionym z pracownikami Zakładu i Dziekanem terminie, może przystąpić do egzaminu z tego przedmiotu w sesji poprawkowej (jako w I terminie).

W przypadku nie zaliczenia egzaminu w I terminie, student może zdawać egzamin w II terminie w sesji poprawkowej, a także w razie niepowodzenia, za zgodą Dziekana, egzamin komisyjny.