Jesteś tutaj

Zasady BHP

Podstawowe zasady BHP obowiązujące
w pracowni mikrobiologicznej w roku akademickim 2020/2021

 

W związku z trwającą pandemią COVID-19 w roku akademickim 2020/2021 ulegają zaostrzeniu zasady BHP obowiązujące na pracowni mikrobiologicznej.

  1. Zgodnie z zaleceniami Uczelnianego Zespołu ds. Zagrożenia Koronawirusem oraz wytycznymi Głównego Inspektora sanitarnego w pracowni mikrobiologicznej zlokalizowanej na parterze budynku na ul. Oczki 3, równocześnie mogą przebywać 24 osoby.
  2. Ćwiczenia odbywają się w takich grupach, by zgodnie z zaleceniem GIS, można było zapewnić dystans społeczny ok. 1,5 m.
  3. Od pierwszych ćwiczeń obowiązuje posiadanie fartucha ochronnego (który pozostaje do końca zajęć w Zakładzie Mikrobiologii) oraz maseczki ochronnej zakrywającej nos i usta.
  4. Każdy wchodzący do budynku WUM przy ul. Oczki 3 zobowiązany jest do poddania się pomiarowi temperatury. Do budynku nie mogą wejść osoby, których temperatura przekracza 38°C.
  5. Po wejściu do budynku, po wejściu na pracownię oraz przy wychodzeniu z pracowni obowiązkowe jest zdezynfekowanie rąk dostępnymi środkami dezynfekcyjnymi.
  6. W czasie trwania zajęć w pracowni mikrobiologicznej wszyscy obecni muszą być ubrani w fartuchy ochronne oraz nosić maseczkę ochronną.
  7. Po skorzystaniu z mikroskopu należy zdezynfekować dostępne powierzchnie mikroskopu płynem do dezynfekcji powierzchni ustawionym na sali ćwiczeń. Dopiero do tak przygotowanego mikroskopu może podejść kolejna osoba.
  8. Każdy wypadek w pracowni mikrobiologicznej – skaleczenia się, poparzenie, rozlanie materiału zakaźnego itp. – należy natychmiast zgłaszać obecnemu na sali asystentowi, aby szybko podjąć odpowiednie postępowanie zabezpieczające zdrowie i minimalizujące szkody.
  9. W pracowni, nie tylko podczas pracy, nie wolno jeść, pić, palić papierosów,  trzeć oczu palcami, wkładać ołówków do ust – są to bowiem najprostsze sposoby zakażenia się drobnoustrojami chorobotwórczymi.
  10. Praca z materiałem zakaźnym powinna być prowadzona tylko na wyznaczonych stanowiskach, przy stołach laboratoryjnych, na siedząco, w spokoju, przy maksymalnym ograniczeniu ruchu i rozmów.
  11. Materiały zakaźne (pobrane od pacjentów, materiały laboratoryjne zawierające drobnoustroje) nie mogą być brane bezpośrednio do rąk. Zawsze należy posługiwać się odpowiednimi instrumentami, jeśli trzeba – należy używać rękawiczek ochronnych.
  12. Płynnych materiałów zakaźnych nie wolno pipetować ustami. Należy używać odpowiedniego sprzętu – pipetorów – które umożliwiają bezpieczne pipetowanie.
  13. Wszystkie przedmioty osobiste wnoszone do pracowni mikrobiologicznej (np. torebki, książki, zeszyty) należy kłaść tylko w bezpiecznych wyznaczonych miejscach, w których ograniczona jest możliwość skażenia ich materiałem zakaźnym.
  14. Na zeszytach lub książkach nie wolno stawiać naczyń (kolbek, płytek, probówek), które mogą zawierać materiały zakaźne.
  15. W przypadku rozlania materiału zakaźnego (na stole, podłodze, odzieży) należy natychmiast zawiadomić obecnego na sali pracownika Zakładu lub asystenta i wraz z nim podjąć działanie zmierzające do zneutralizowania drobnoustrojów.
  16. W przypadku skaleczenia się, dostania materiału zakaźnego do ust, oczu itp. należy natychmiast, wraz z obecnym na sali pracownikiem Zakładu, podjąć odpowiednie przeciwdziałanie dla zminimalizowania zagrożenia (dezynfekcja, antyseptyka, założenie opatrunku itp.).
  17. Wykorzystane/obsiane hodowle należy odstawiać w wyznaczone miejsca, a wykorzystane przedmioty, takie jak bagietki, pipety, szkiełka mikroskopowe, należy wkładać do naczyń z płynem odkażającym. Wszystkie wykorzystane materiały zakaźne, zakażone naczynia laboratoryjne itp. muszą być odpowiednio unieszkodliwione lub odkażone („zabite”).
  18. Z pracowni nie wolno wynosić żadnych hodowli, badanych materiałów ani preparatów.
  19. Fartuchy ochronne używane w pracowni muszą pozostawać w wyznaczonej na ten cel szatni (szafie). Nie wolno ich wynosić, używać na terenie innych pracowni ani pozostawiać w ogólnodostępnej szatni.
  20. Student, który aktualnie odbywa zajęcia kontaktowe lub odbywał je w ciągu ostatnich 14 dni zobowiązany jest do bezzwłocznego poinformowania wyznaczonej jednostki Dziekanatu oraz opiekuna grupy ćwiczeniowej o: wystąpieniu u niego objawów sugerujących zakażenie COVID-19, dodatnim wyniku badań w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2, fakcie poddania izolacji lub kwarantannie, kontakcie z osobą zakażoną wirusem SARS-COV-2.

 

Podstawowe informacje o organizacji pracy w pracowni mikrobiologicznej

  1. Odzież wierzchnią i wszystkie niepotrzebne w pracowni przedmioty osobiste należy pozostawić w szatni. Do pracowni należy wchodzić wyłącznie po założeniu fartuchów ochronnych, pobranych z przeznaczonych do ich przechowywania szatni. W szatni na fartuchy równocześnie mogą przebywać maksymalnie 4 osoby z zachowaniem dystansu społecznego.
  2. Praca na zajęciach z mikrobiologii odbywa się w grupach „asystenckich”  5-10 osobowych przy wyznaczonych stołach laboratoryjnych. Część zadań studenci wykonują parami. Zalecane jest zachowanie 1,5 m dystansu pomiędzy stanowiskami pracy.
  3. W pracowni należy dbać o to, by nie zakazić badanych materiałów, hodowli, stosowanych podłóż itp. przypadkowymi drobnoustrojami z otoczenia, dlatego podczas ćwiczeń wymagany jest spokój, maksymalne ograniczenie poruszania się po pracowni oraz ograniczenie rozmów.
  4. Z uwagi na stosowane w pracowni drogie odczynniki należy z nich korzystać oszczędnie i rozważnie.
  5. W pracowni w czasie pracy nie może być przeciągów ani prądów powietrza, dlatego nie wolno otwierać okien i drzwi. Ponieważ wentylacja jest ograniczona, palniki gazowe należy zapalać tylko wtedy, gdy jest to konieczne i upewnić się przed wyjściem czy są zgaszone.
  6. Z uwagi na fakt, że w pracowni mikrobiologicznej dużą część pracy wykonuje się przy „otwartym płomieniu” palników, a jednocześnie stosuje się łatwopalne substancje (alkohol i alkoholowe roztwory barwników, środków dezynfekcyjnych) należy zwracać wyjątkową uwagę na bezpieczeństwo przeciwpożarowe, także osobiste (możliwość zapalenia się włosów, odzieży).


Każdy wypadek w pracowni mikrobiologicznej (skaleczenie się, poparzenie, rozlanie badanego materiału zakaźnego lub hodowli drobnoustrojów itp.) należy natychmiast zgłaszać obecnemu na sali asystentowi, aby możliwie szybko podjąć odpowiednie postępowanie zabezpieczające zdrowie i minimalizujące szkody.